Jeśli:
- masz wrażenie, że nie miałaś/eś dzieciństwa
- czujesz się wyizolowana/y, a także zakłopotana/y w towarzystwie innych osób
- boisz się odrzucenia, ale i bliskości w relacjach
- osądzasz się bezlitośnie
- zauważasz u siebie obsesję kontroli
- nie potrafisz wypoczywać lub jest to dla Ciebie trudne
- odczuwasz często silny stres i podejrzewasz się o nerwicę lub depresję
- masz trudności z realizacją swoich zamiarów od początku do końca
- obawiasz się okazywania własnych uczuć i popadasz w bierność
- masz kłopoty z odnalezieniem się w roli rodzica lub opiekuna
- masz tendencję do uzależnienia, jesteś uzależniona/y, masz uzależnionego partnera/partnerkę
- boisz się wszelkich możliwości uzależnienia (od "substancji" czy zależności od ludzi)

....to bardzo możliwe, że cierpisz na syndrom Dorosłego Dziecka.

W dzieciństwie krytykowani i karani za samo bycie słabymi dziećmi którymi trzeba się opiekować, nagradzani przez otoczenie za samodzielność, będący często świadkiem lub obiektem przemocy psychicznej lub fizycznej ze strony silniejszych dorosłych, w trudnych chwilach słabości nie mający w nikim z najbliższych oparcia, uczymy się, że nasze potrzeby nie są ważne. Zmuszeni do dbania o siebie samych naszą dominującą strategią na życie staje się strategia minimum - przetrwać. Przyjemności, zabawa, beztroska, relaks, radość - nie wiemy co to takiego. Dysfunkcjonalność rodziny pod względem zaspokajania potrzeb dzieci, może być spowodowana wieloma czynnikami, którym towarzyszyć mogą m.in. problem alkoholowy, choroba któregoś członka rodziny, instrumentalne traktowanie, używanie naturalnej przewagi opiekunów by zaprzeczyć odczuciom i wrażeniom dziecka, atmosfera zagrożenia spowodowana przemocą (np. ataki złości opiekunów) lub brakiem wsparcia w trudnych sytuacjach...

Dorastanie w takiej atmosferze niesie ze sobą szereg konsekwencji przekładających się na funkcjonowanie w dorosłym życiu. Praca terapeutyczna z syndromem Dorosłego Dziecka to praca indywidualna i w grupie. Zapraszam na terapię indywidualną i warsztaty terapeutyczno-rozwojowe z elementami edukacyjnymi dotyczącymi tego złożonego problemu. Na zajęciach będziemy odbudowywać zaufanie do siebie i do innych, zwiększać świadomość emocji i potrzeb, zauważać schematy destrukcyjnych zachowań i szukać dla nich alternatyw; tak, by w efekcie, trwale zmieniło się nasze nastawienie do świata, do życia i do siebie, by odzyskać wewnętrzny spokój i poczucie, że możemy żyć tak, jak potrzebujemy i jak chcemy.

Grupy startują najczęściej jesienią i wczesną wiosną każdego roku. W sprawie najbliższej grupy prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Strategia na przeżycie nie daje spełnienia w życiu...